Третій розділ книги пам'яті «Подвиг безсмертний і навіки»
Онуки ветеранів про війну 1941-1945 рр.
Онуки ветеранів про війну 1941-1945 рр.
Перший розділ книги пам'яті
«Вони пройшли пекло»
В ДПТНЗ «АЦППРК» з 2009 року з ініціативи учнів нашого центру працює історико- краєзнавчий гурток «Подорож у минуле». Поступово цей гурток переріс у краєзнавчу експедицію. Членами гуртка зібрано та систематизовано в книгу пам'яті «Подвиг безсмертний і на віки» матеріали про Велику Вітчизняну Війну на Апостолівщині. Перший розділ цієї книги «Вони пройшли пекло» присвячено нашим землякам, які пройшли пекло концтаборів.
В роки війни близько 183 тис. жителів міст та сіл Дніпропетровщини було відправлено на каторжні роботи до Німеччини, в тому числі з нашого Апостолівського району - 3187. Найбільше людей було вивезено з сіл Мар'янського – 488 , Костромки - 452, Кам'янки -335, Апостолове-229, Кут- 220 чоловік (З архівного матеріалу «Відомості про кількість відправлених громадян Апостолівського району Дніпропетровської області фашистами в рабство до Німеччини»)
Юність моєї бабусі
П`амятник років Великої Вітчизняної війни
в м. Апостолове.
У червні 1941 року більшість чоловіків пішла до Червоної Армії. Жінки, старики й підлітки, які залишилися вдома, поспішали зібрати багатий урожай, щоб він не дістався німецьким силам. Селяни проявляли зразки самовідданої праці. Так, наприклад, в артілі "Культура" за перший день збирання врожаю було скошено лобогрійками 75 га зернових, за другий — 81 і за третій — 86 гектарів. Деякі працівники артілі скошували лобогрійками щодня по 7,5—8 га, вдвоє більше норми. При наближенні лінії фронту частину колгоспного майна було евакуйоване в тил країни. На схід виїхало чимало жителів села. 17 серпня 1941 року Апостолове окупували німецькі війська, вони вбили 129 жителів, у тому числі 7 дітей. 229 чоловік, переважно юнаків і дівчат, вивезли на роботи до Німеччини. У районі було створено партизанський загін під командуванням І. І. Карастоянова, який діяв у придніпровських плавнях. В жовтні 1941 року значна кількість партизан перейшла лінію фронту і влилася в частини Червоної Армії. На території району з грудня 1943 року розгорнула діяльність підпільна група з 16 чоловік, якою керував Ф. О. Товмаш. Вона переховувала радистів з штабу 3-го Українського фронту, постачала їм військові відомостями, влаштовувала диверсії на залізничному вузлі, допомагала молоді уникнути відправки до Німеччини, забезпечувала документами військовополонених, які йшли до лінії фронту.
8-а гвардійська армія форсує річку Інгулець.
4 лютого 1944 року.
Нікопольсько-криворізька наступальна операція.